Druk offsetowy – krótki przewodnik dla początkujących

druk offsetowy

Czym jest druk offsetowy? W największym skrócie jest to metoda druku polegająca na przenoszeniu obrazu z płaskiej formy drukowej na podłoże, którym może być np. papier. Obecnie jest to jedna z najczęściej stosowanych technik druku. Druk offsetowy występuje w 2 odmianach – jako druk arkuszowy (podłożem są arkusze papieru, wykorzystywana jest farba offsetowa) oraz druk zwojowy (podłożem jest zwój, wykorzystywane są farby olejne).

Kiedy warto wybrać druk offsetowy?

Mając do wyboru druk cyfrowy oraz druk offsetowy, warto zastanowić się, która z tych opcji będzie dla nas bardziej opłacalna. Dokonując wyboru, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość planowanego zamówienia oraz szybkość jego realizacji.

Jeśli zamówienie ma być duże i nie jest ono szczególnie pilne, polecamy skorzystanie z druku offsetowego. Atutami tego rozwiązania będzie m.in. możliwość efektywnego operowania kolorami, druk na formatach powyżej SRA3 oraz bogate uszlachetnianie wydruków. Warto pamiętać, że co prawda koszt jednego wydruku w technologii offsetowej jest niewielki, ale sam proces przygotowania do druku wymaga nakładu czasu i środków – dlatego ten rodzaj druku jest opłacalny przede wszystkim przy dużych nakładach.