Druk offsetowy czy druk cyfrowy?

Drukarnia offsetowa gazet

Czym różnią się te dwie formy druku? Z której najlepiej skorzystać? Jakie są zalety i wady zarówno pierwszej, jak i drugiej techniki? I wreszcie – która będzie najbardziej dla nas opłacalna? Odpowiadamy na te oraz inne pytania dotyczące druku offsetowego i cyfrowego.

W branży poligraficznej można wyróżnić dwie podstawowe formy druku: cyfrowy oraz offsetowy. Obydwie metody mają zarówno zalety, jak i wady. Aby w odpowiedni sposób dobrać technikę do potrzeb Twojego wydruku, scharakteryzujmy je obie.

Czym jest druk cyfrowy?

Najbardziej charakterystyczną jego cechą jest to, że dane przeznaczone do drukowania przenoszone są do urządzenia w postaci danych komputerowych. Dzięki temu obraz może zostać wytworzony bezpośrednio z pliku elektronicznego.

Czym jest druk offsetowy?

Jest to przemysłowa odmiana druku płaskiego, w której obraz przeznaczony do drukowania przenoszony jest z drukarskiej formy płaskiej na podłoże, za pośrednictwem specjalnego cylindra, na którym znajduje się guma. Taka forma stosowana jest przy wysokonakładowych zamówieniach, na przykład w przypadku gazet.

Zalety druku cyfrowego

Największą i najbardziej oczywistą zaletą tej metody jest jej realizacja „od ręki”. Druk cyfrowy świetnie sprawdza się przy niewielkiej ilość egzemplarzy, które najczęściej są gotowe już na następny dzień. Dzięki temu nie generowane są kolejne koszta (np. magazynowanie). Kolejną zaletą druku cyfrowego jest jego personalizacja – dowolność zlecanych zamówień czy chęć uzyskania różnych formatów lub kolorów tego samego pliku nie sprawia trudności.

Zalety druku offsetowego

Jest opłacalny przy wysokich nakładach. Dodatkowo metoda ta umożliwia drukowanie na nietypowych materiałach. Szersza jest także rozpiętość tonalna druku offsetowego – duża możliwość manipulowania kolorami oraz możliwość stosowania dowolnej liczby nietypowych kolorów (np. srebrny).

Wady druku cyfrowego

Kosztem prawie natychmiastowego wykonania usługi niestety obniża się jakość wydruku . Kolejną wadą druku cyfrowego jest to, że nie ma się tak ogromnego wyboru materiałów, na których można wydrukować interesujący nas plik, w porównaniu do druku offsetowego. Również jego wielkość pozostawia wiele do życzenia, ponieważ przeważnie największą dostępną wielkością jest format A3.

Wady druku offsetowego.

Metoda ta jest bardzo pracochłonna i wymaga czasu, przez co można zapomnieć o niskich kosztach wydruku, chociaż statystycznie wydruk ten staje się tańszy przy wysokonakładowych realizacjach. Kolejną wadą jest brak możliwości personalizacji.

Co wybrać?

Zarówno druk offsetowy jak i cyfrowy daje różne możliwości, jednak na zupełnie innych przestrzeniach. Wybierając ten pierwszy, zaoszczędzisz pieniądze, jeśli potrzebujesz co najmniej kilkuset kopii jednego wzoru w formacie większym niż A3. Wybierając ten drugi, otrzymasz niemal natychmiastowy wydruk, który możesz wykorzystać raczej do celów personalnych.

Zadając oba pytania o cel zastosowania wydruków odpowiesz sobie na pytanie, jaką metodę powinieneś wybrać. Tak naprawdę obydwie te formy druku są równie potrzebne i dobre – nie konkurują ze sobą, a jedynie się uzupełniają w taki sposób, aby klient z drukarni wyszedł zadowolony.