Jak przygotować projekt do druku?

Kategoria: Blog

jak przygotować projekt do druku

To pytanie nie jednemu spędza sen z powiek. My postaramy się w prosty sposób przedstawić kilka kroków, które wyjaśnią w jaki sposób można przygotować projekt do druku.

Niektóre drukarnie na swoich stronach mają krótkie poradniki, które zdradzają w jaki sposób przygotować materiały do druku. Jedną z takich drukarni jest Drukarnia Kolumb, która wychodzi z inicjatywą do swojego klienta i przedstawia mu ogólne zasady przygotowania projektów do druku.

My również przedstawimy krok po kroku o czym należy pamiętać chcą wydrukować swoje materiały.

Format

Preferowanym formatem materiałów, które dostarczanym do drukarni jest PDF, a najlepiej to PDF pełnokolorowy czyli kompozytowy. Taki zapis umożliwia wprowadzenie ewentualnych poprawek do naszego pliku graficznego.

Rozdzielczość

Drugim ważnym aspektem druku jest rozdzielczość materiału graficznego DPI, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „plamek na cal”. Chodzi o to aby to co zamierzamy wydrukować było w jak najlepszej jakości, dlatego najlepiej jest wybrać rozdzielczość 300 DPI. Wyjątkiem są naprawdę duże formaty np. 5mx3m. Tutaj proporcja jest odwrotna – im większy plakat tym mniejsze DPI.

Tryb kolorów

Przeważnie drukarnie korzystają z trybu kolorów CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, blacK). Jest to jeden z najbardziej pospolitych zestawów kolorystycznych używanych w drukarniach. To oczywiście nie jedyna paleta barw, ale jeśli nasza praca zawiera kolorystykę RGD to i tak w drukarni zostanie ona zmieniona na wspominany tryb CMYK.

Rozmiar netto

Rozmiarem netto nazywamy dodatkową przestrzeń w zapisanym pliku. Jest to margines bezpieczeństwa, który uchroni nas od tego, że po wydruku zostaną obcięte krawędzie naszego materiału graficznego. Dlatego należy zwrócić uwagę na to, aby wszystkie ważne informacje (np. na plakacie) nie znajdowały się na krawędziach.

To już wszystkie najważniejsze kroki do odpowiedniego przygotowania pliku do druku. Podejmując je możemy mieć pewność, że po wydrukowaniu naszego materiału graficznego nie będziemy mieli przykrych niespodzianek związanych ze złym wydrukiem. Jeśli jednak nadal nie czujemy się na siłach aby przygotować plik do druku, lub mamy jakieś wątpliwości, radzimy skontaktować się z wybraną przez nas drukarnią. Tam na pewno znajdziemy fachowców w tej dziedzinie i osoby, które chętnie nam doradzą i podpowiedzą co jeszcze należy zrobić z naszym plikiem aby był w pełni przygotowany do wydruku.